Untitled

ОСЕМ НАЧИНА ДА ПОМОГНЕМ НА ГРАДИНСКИТЕ ПТИЦИ

Posted on October 13, 2017

С наближаването на студения сезон естествените хранителни запаси на птиците започват да намаляват и местните диви птици, както и зимните пришълци започват да разчитат все повече на храната, която оставяте във вашата градина.

Съветите, които предоставяме по-долу са част от нашата кампания “ДИВИТЕ ГРАДСКИ ПТИЦИ – НАШИ СЪСЕДИ И ПРИЯТЕЛИ”, която инициираме, за да покажем на хората, че сме част от една и съща екосистема, споделяме една и съща жизнена среда и всеки може да допринесе за подобряването й.  Независимо дали това ще стане като се включи в поставянето на гнездилка  или поддържайки хранилка за птиците през зимата, или просто възпитавайки децата си в отговорно отношение към заобикалящата ни среда.

Най-добрият начин за подхранване на птиците във вашата градина е да ползвате храни, които ще привличат все по-голям брой видове, като същевременно им осигурявате здравословен и безопасен хранителен източник, с помощта на който да преживеят зимата.

Ако сте готови да привлечете разнообразие от видове във вашата градина и да ги наблюдавате как кацат по оградата и се радват на угощението, ние ще ви помогнем предоставяки ви този кратък наръчник.

Осем начина да помогнете на градинските птици

  1. Засадете плодни дръвчета или храсти, като глог, джел, калина, орлов нокът, берберис и пираканта, за да насърчите птиците да посещават вашата градина за подслон и да се хранят от естествени източници на храна.
  2. Инсталирайте къпалня за птиците, за да ги накарате да приемат вашата градина като едно място за всичките си нужди. Водата е особено важна за птиците, които ядат семена, които поемат суха храна и трябва да могат да я преглътнат. Следете ваничката да не замръзне през зимата, а при размразяване не използвайте сол – това може да убие птиците.
  3. Осигурете различни видове хранилки и ги разпръснете в градината, за да увеличите шансовете си да привлечете различни видове. Чрез разпръскване на храна на различни места ще предотвратите боричкането на птиците по време на хранене и така по-дребните видове ще получават своя дял от храната без да бъдат тормозени и прогонвани.
  4. Предотвратявайте появата на болести, като редовно почиствате своите хранилки с 5% дезинфекционен разтвор на всеки няколко седмици и редовно ги преподреждайте, за да избегнете задържането на бактерии и паразити, както и натрупването на екскременти.
  5. Хранете птиците си два пъти дневно при лошо време и ако можете, винаги коригирайте количеството храна според търсенето, така че да не привличате нежелани гризачи. Придържайте се към начина на хранене, който сте започнали, тъй като птиците ще свикнат с него и ще разчитат на вас. Подхранвайки птиците целогодишно ще им дадете по-добри шансове за оцеляване.
  6. Поставете хранилката така, че да е на около 2 метра от покрити пространства. Близката растителност може да осигури място, откъдето птиците да наблюдават и където да се скрият, ако се наложи. Хранилките трябва да бъдат далеч от огради, надвиснали клони и ниско разположени храсти, в които може да се скрие котка.
  7. Поставете табла за хранене на разстояние не повече от 10 см от земята (за да запазите тревата) или разпръснете храна на тревата, за да привлечете видове, които се хранят на земята, като дроздове, косове, чинки и врабчета. Ако е възможно, използвайте клетка, за да предпазите птиците от хищници.
  8. Ако таблата с храна е поставена върху кол, уверете се, че той е гладък и прав, тъй като това ще затрудни много повече котките и катериците да се изкачат. Добавянето на наклонена преграда към хранилката ще държи катериците настрана.

Източник: BBC Wildlife Magazine

Кампанията “ДИВИТЕ ГРАДСКИ ПТИЦИ – НАШИ СЪСЕДИ И ПРИЯТЕЛИ” осъществяваме съвместно с “Неофрон Турс” – туристическа агенция специализирана в сферата на природопознавателния екотуризъм, която има за цел да разчупи стереотипите на масовия туризъм, предоставяйки възможност за едно по-пълноценно, смислено и полезно изживяване сред природата.

Untitled

Be the first to leave a comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *