kamenbryag_bulgaria4368

ПЕШЕХОДЕН ПРЕХОД ОКОЛО КАМЕН БРЯГ И ТЮЛЕНОВО

Posted on October 10, 2017

На 7 октомври 2017 г.(събота) направихме лек пешеходен преход през двете тераси на каменистото плато в местността Яйлата, южно от Камен бряг. Местността избрахме неслучайно – освен интересни и значими културно-исторически паметници от най-различни епохи, Яйлата съхранява уникална флора и фауна.

Крайбрежието в района на Яйлата и Тюленово е особено подходящо за наблюдение на птици през този сезон, тъй като е разположено на един от основните миграционни пътища на птиците в Европа – Западночерноморският, известен като Via Pontica, а повод  за организирането на нашия преход бяха Европейските дни на птиците, които се честват през първия уикенд на октомври в страните от Европа и Централна Азия.

Поради ветровитото време не успяхме да наблюдаваме големи ята от прелетни птици, но отделихме подобаващо внимание на местните качулати корморани и един самотно мигриращ сокол орко.

Качулатият корморан (Phalacrocorax aristotelis) е един от символите на местността – гнезди в пещерите по скалистото крейбрежие само между с. Тюленово и н. Калиакра. Защитен вид е и е включен в Червената книга на България в категорията  „застрашен вид“. Надяваме се той да не сподели съдбата на другия емблематичен за района вид – тюлена монах, изчезнал през 80-те години на 20 век. В миналото видът е обитавал скалистото крайбрежие на Черно море около н. Калиакра, Маслен нос и Странджа. През 1936г. около н. Калиакра са живели 128 тюлена, през 1979 – два, а след 1980г. видът не е наблюдаван повече тук. Родните рибари са избивали поголовно тюленчетата под предлог, че са изяждали рибата. Все още малка популация съществува по турското Черноморско крайбрежие, в Егейско море, по островите и африканското крайбрежие на Средиземно море.

По време на нашата разходка видяхме също част от праисторическите скални некрополи, издълбани в скалистото равнинно плато, разгледахме  реставрираната ранновизантийска крепост, изградена в края на V век, която е разположена в северната част на „Голямата Яйла“ и посетихме Скалната църква, датирана от средновековието, когато  пещерите в района са използвани като манастирски комплекс. По стените на църквата още личат прабългарски знаци – руни, кръстове и каменни икони.

Втората част от прехода бяхме планирали да проведем по крайбрежието на Тюленово, но прогнозите за силен вятър и дъжд ни застигнаха през ранния следобед. По-голямата част от групата обаче успя да се наслади на драматичния пейзаж  – есенно море с вълни, разбиващи се под прословутата скална арка на Тюленово. Единодушни сме,  че при лошо време – вятър, дъжд, сняг и силно вълнение на морето –  величието на мястото се усеща в пъти в по-силно, отколкото при нормално тихо време. Затова, когато другият път обявят по телвизията оранжев код, не се колебайде дали да ни последвате…

Преходът е част от програмата „ЗЕЛЕНИ ПЪТЕШЕСТВИЯ“, която провеждаме заедно с туристическа агенция “Хиляда пътешествия” с цел да разчупим стереотипите на масовия туризъм, предоставяйки възможност за едно по-пълноцено, осмислено и полезно пътуване.

 

Be the first to leave a comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *