Атрактивното събитие съвпадна с Деня на Варна, 15 август, и се проведе на плажа в Аспарухово
Фестивал на хвърчилата – Варна 2015 се организира от Клуб “Асто – Въздушни чудеса” и Сдружение за опазване на дивата природа (СОДП) – екип ентусиасти с опит в провеждането на събития от този род и амбиция да го превърнат в в едно от емблематичните събития на лятна Варна. Със своя международен характер, това новаторско и атрактивно културно събитие допринася за изграждането на специфичния облик на града, насърчава творчеството и социалното включване на различни групи и възпитава у участниците любов към летенето, птиците и свободата, както и правилно отношение към опазването на околната среда.
И тази година фестивалът е посветен на опазването на мигриращите птици и техните местообитания и се съфинансира по проект на СОДП с подкрепата на финансовия механизъм на ЕИП 2009 – 2014 г.
По своя характер фестивалът е международен – оригинални модели хвърчила собствена изработка демонстрираха участници от България, Турция, Русия и др. Програмата включи парад на хвърчилата, конкурс за най-атрактивен модел, демонстрации на авиомодели, парапланери и други летящи обекти, както и работилница за хвърчила на място. Съпътстващата програма на фестивала беше също много богата – представления на детски танцови и театрални състави от Варна и района, мини-концерти на известни наши поп изпълнители, работилници и арт ателиета, наблюдение на миграцията на щъркели, пеликани и други реещи се птици със специализирана оптика, приятна музика и много други забавления.
В рамките на фестивала се проведе и фотографски пленер за репортажна и художествена фотография. Участниците в този пленер имаха възможността да снимат събитията по време на фестивала, и най-вече демонстрациите на международните участници, които ще покажат майсторките си умения в управлението на огромни пъстри ръчно изработени хвърчила.
Селектирани фотоси от този пленер ще се включат в пътуваща изложба “ ВЪЗДУШНИ ЧУДЕСА – ВАРНА 2015”, която ще бъде показвана на различни места във Варна и други градове. Партньори в провеждането на фестивала тази година са: Клуб „Чайка“ – Турция, радио Варна, Фотоплейс /Photoplace, peika.bg, Импакт прес груп, „Виж Варна“, туристическа компания „Неофрон Турс“, студио за графичен дизайн „Одара“.
Фестивалът подкрепя избора на Варна за Европейска младежка столица през 2017 г.
Проектът на СОДП “Повишаване на капацитета на доброволците в Североизточна България за изпълнението на биологичен мониторинг”, накратко «Доброволци за природата», се финансира в рамките на Програма BG03 в България по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2009 – 2014г.
Този документ е създаден с финансовата подкрепа на Програма BG03 по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство. Цялата отговорност за съдържанието на документа се носи от Сдружение за опазване на дивата природа и при никакви обстоятелства не може да се приема, че този документ отразява официалното становище на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Оператора на Програмата – Министерство на околната среда и водите“ www.BG03.moew.government.bg
Сдружение за опазване на дивата природа (СОДП) е нестопанска организация с идеална цел, създадена през 2004 г., която работи за опазване на биологичното разнообразие и дивата природа и за постигане на устойчиво ползване на природните ресурси.